5.191,83 TL BIST 100 BIST 100
18,82 $ USD USD
€20,48 EUR EUR
€1,09 EUR/USD EUR/USD
9,14 TL Faiz Faiz
86,66 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
4,23 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
23,60 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
126,64 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
403,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.164,69 TL Altın(gr) Altın(gr)

Türkiye'den dev maden hamlesi!

Türkiye ve Cezayir arasında ortak madencilik şirketi kurulması gündemde...

Türkiye'den dev maden hamlesi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab ile madencilik, enerji ve ekonomi alanındaki ilişkileri ele aldı.

Cezayir'de bulunan Bakan Dönmez ile Cezayirli mevkidaşı Arkab ikili görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Dönmez, Cezayir Enerji ve Madenler Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıda, Türkiye ile Cezayir arasındaki ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel iş birliğinin büyük bir ivme kazandığına vurgu yaparak, iki ülkenin hem hükümetler düzeyinde hem de iş insanları düzeyinde bu ilişkileri geliştirme yönündeki iradesi ve kararlılığının devam ettiğini söyledi.

Kendisinin ve mevkidaşının iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) eş başkanlıkları görevlerini de yürüttüklerini hatırlatan Dönmez, "Yani sadece enerji ve madencilik alanları değil diğer ekonomik konuları da birlikte değerlendiriyoruz. Böyle bir sorumluluğumuz ve görevimiz de söz konusudur." dedi.

Dönmez, iki ülke arasındaki ticaret hacminin giderek artmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, bu ticaret hacminin yıl sonuna kadar 5 milyar dolar seviyelerine çıkacağını kaydetti.

İki ülke liderlerinin ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine çıkarılması yönünde direktifleri olduğunu vurgulayan Dönmez, "Bu da hem hükümetlerin hem de özel sektörün mevcut performansını en az iki katına çıkartması anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Dönmez, enerjinin hedeflenen ticaret hacminin en önemli payını oluşturacağını belirterek, Cezayirli mevkidaşı ile de bu konuda görüş birliğine vardıklarını kaydetti.

Cezayir'in bölgesinde kalkınmanın, gelişmenin ve istikrarın temsilcisi olduğuna vurgu yapan Dönmez, bu ilişkilerin bölge düzeyinde de geliştirilmesi noktasında çalışacaklarını söyledi.

TÜRKİYE-CEZAYİR ORTAK MADENCİLİK ŞİRKETİ

Öte yandan Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Arkab ise, KEK'te karara varılan tüm projelerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunu ele aldıklarını belirterek, aynı şekilde petrol ve petrol ürünleri ile madencilik alanındaki projeleri de görüştüklerini kaydetti.

Arkab, "Yarın, Cezayir Ulusal Jeoloji ve Maden Geliştirme Ajansı (ANGCM) ile Türkiye Maden Tetkik ve Arama Kurumu (MTA) arasında maden ve maden geliştirme alanında bir ilk olacak olan Cezayir-Türkiye ortak şirketini kurmanın yolları ele alınacak." dedi.

Cezayir ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Sonatrach ile BOTAŞ arasındaki güçlü ilişkilerin olduğuna da vurgu yapan Arkab, Türk mevkidaşı ile Sonatrach ve BOTAŞ arasındaki sözleşmelerin uzatılması meselesini de ele aldıklarını ifade etti.

Arkab, Türk şirketlerinin Sonatrach ile hidrokarbon sektöründe de ortak yatırım yapma olanaklarını da değerlendirdiklerini vurgulayarak, Türk şirketleriyle ortaklıktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bugün başkent Cezayir'de düzenlenen 2. Cezayir Yatırım Konferansı'na onur konuğu olarak katılan Bakan Dönmez, Cezayir'deki yerleşik Türk iş insanlarıyla bir araya gelmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Söğüt altın madeni sahasına ilk döküm yapıldı

27 Ocak 2023 Cuma

Borusan Holding "yılın itibarlısı" seçildi

23 Ocak 2023 Pazartesi

Avustralya kömür madencilerinin yerel ihtiyaçlar için üretimlerinin bir kısmını ayırmasını talep ediyor

21 Ocak 2023 Cumartesi

Pencere, Kapı ve Cam Sektörü Bu Fuara Odaklandı!

21 Ocak 2023 Cumartesi

Bülbüloğlu Vinç'in halka arzı onaylandı

21 Ocak 2023 Cumartesi
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun