9.097,15 TL BIST 100 BIST 100
31,35 $ USD USD
€34,05 EUR EUR
4,37 CNY CNY CNY
0,13 CNY CNY/EUR CNY/EUR
45,26 TL Faiz Faiz
83,55 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
23,12 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
3,85 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
113,89 $ (CME) 62% Fe (CME) 62% Fe
392,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
2.100,60 TL Altın(gr) Altın(gr)

Pergamon Status, İzmir’imizin kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünü gururla kutluyor!

Yarım asırdan fazla geçmişi olan Öztüre Grubu ile sektöründe lider olan Roteks Tekstil grubunun İzmir’de kurduğu Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş., uzun yıllardır gösterdiği performans ile ihracatta birçok başarıya imza attı ve ülke ekonomisine önemli katkılarda bulundu.

Pergamon Status, İzmir’imizin kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünü gururla kutluyor!

Pergamon Status, sahip olunan Gümrük bakanlıkça verilen ve kapsamındaki Dış- Ticaret - KDV iade kapsamındaki ayrıcalıklar ve ayrıcalıklara sahip olan "Dış Ticaret sermaye Şirketi (DTSŞ)" statüsünde farklı sektördeki ihracatını gerçekleştirmektedir.

Şirket, % 85 EURO bölgesi olmak üzere 81 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır. Tekstil ve hazır giyim başta olmak üzere, otomotiv yan sanayi, ambalaj, makine ve aksamları, boya ve kimya ürünleri, toprak ürünleri maden ve diğer farklı sektörlerde yaklaşık 50 imalatçı firmanın ihracatını gerçekleştirmektedir. 

Şirket, 2021 yılında 865 milyon USD ihracat gerçekleştirmiştir. 2020 yılında Ege Bölgesi ihracat şampiyonu Türkiye nin en büyük 19. firması, sektörün 2. büyük firması olmuştur. 2021 yılında Ege Bölgesinde en çok ihracat yapan 2. büyük firması olarak, TİM’in ilk 1000 ihracatçı sıralamasında 20.sırada, sektöründe 3 sırada yer almaktadır. Ayrıca bu güne kadar çeşitli konularda 85 kez ödüllendirilmiştir

DTSŞ statüsünün yanında Onaylanmış Kişi Statüsü belgesi , ISO 9001 ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan şirket; vergi ve dış ticaret konusunda uzman yenilikçi ve dinamik kadrosuyla iş ortaklarının  menfaatlerini ön planda tutup, firmaların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımları ile verdiği kaliteli hizmet, sağladığı güven ve sahip olduğu ilkeleriyle, saygın, öncü bir kuruluş olarak sektöründe  farklı bir güce sahip olmuş, her geçen gün kontrollü, emin adımlarla yükselen bir başarı grafiği çizmiştir.

Pergamon Status 2014 yılında halka açılarak kurumsal ve finansal yapısını daha da güçlendirmiştir. Haziran/2022 dönemi itibariyle  Halka açıklık oranı %72,99 olup, payları borsada işlem gören 523 şirketin içinde fiili dolaşım oranı sıralamasında 88 inci, şu ana kadar açıklanan temettü rakamlarına göre % 7.30 oranıyla temettü verimliliği ile ön sıralarda yer almaktadır. İstikrarlı ve sürdürülebilir ihracat performansı ve istikrarlı temettü dağıtımı ile de yatırımcılarını memnun eden bir yatırım  şirketi olmuştur.

Pergamon Status'ün müşterilerine sağladığı avantajları şöyle özetleyebiliriz.

Pergamon Status KDV iadelerini uzmanlaşmış kadrosu ile yasaların DTSŞ statüsüne tanıdığı avantaj ve kolaylıkları kullanarak KDV iadelerini daha sorunsuz, süratli, düşük maliyetli ve mevzuata uyumlu biçimde devletten tahsil ederek müşterilerine ödemektedir İmalatçıların ihracat bedellerinin vadesini beklemeden ön ödeme yaparak finansal destek vermektedir.

İthalatta DİİB kullanım avantajı sağlayabilmektedir.

Müşterilerine vergi, gümrük, kambiyo mevzuatında danışmanlık hizmeti vererek güvenli dış ticaret yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Pergamon Status 2021 yılı pandemiye rağmen başarılı bir yıl olarak önceki yıla göre performansını dolar bazında %22  arttırarak 865  milyon USD ihracat gerçekleştirdi. 2021 de en çok ABD Kanada İngiltere ve İsviçre ye olan ihracatlarını artırdı.

Kamuya Aydınlatma platformunda da açıklandığı üzere Pergamon Status  2022 Haziran sonu ihracatını  bir önceki yıl aynı dönemine göre % 13.24 oranında  artarak 440.627.651 USD   ihracat gerçekleştirdi

Şirket 2022 yılının  tüm dünya ve tüm sektörler için zorlu bir yıl olacağını biliyor. Pandeminin olumsuz sonuçları olan yüksek küresel enflasyon, özellikle hammadde teminindeki güçlükler, enerji ve hammadde maliyetlerinin artması, navlun sıkıntısı gibi sorunların tüm ticareti ve ihracatı olumsuz etkilemesinden endişe etmesine ayrıca Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın da olumsuzluklarına rağmen; şirketin 2022 yılı 6 aylık ihracatı göz önüne alındığında, Pergamon Status için 2022 yılının da  iyi geçeceği anlaşılmaktadır.

Ayrıca şirketin yurt dışı müşterilerin marka ve kurumsallaşmış sermayeleri güçlü satış performansları yüksek müşteriler olması da bu olumsuzluklardan etkilenmeden 2022 yılını da başarı ile tamamlayabileceğinin bir göstergesidir.

Pergamonun hedeflerinde neler var

Şirket, 2022 yılı ve sonrasında hedefi öncelikli olarak; sürdürülebilir ihracat ve yeşil mutabakata uyum, sınırda karbon vergisi maliyetinden korunarak rekabet gücünü korumak ve geliştirmek yeni düzen içinde ihracatını  artırmaktır.

Şirketin  %85 ile en önemli ticaret partneri olan AB Yeşil Mutabakatı kapsamında  iklim değişikliğiyle mücadelede karbonsuz ekonomiye dönüşümü sağlamak amacıyla sera gazı emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 55 azaltılması, 2050'ye kadar ise net sıfır emisyona ulaşılması hedefleniyor. Bu kapsamda 2023 yılından itibaren sınırda ithal mallara karbon vergisi uygulamasına başlayacak. Önce belli sektör ürünlerde başlayacak uygulama 2025 yılından itibaren tüm mallara uygulanacak. Bu uygulama, Pergamon Status gibi Türkiye'nin ihracatını önemli oranda etkileyecek

Dünya tarihte sanayi devrimi, bilgi teknolojileri devrimleri yaşandı. Bu süreçleri doğru okuyan ve uyum sağlayan ülkeler büyüdüler güçlendiler. Şimdi dünya yeni bir dönemi, Yeşil Kalkınma Devrimi’ni başlattı.

Pergamon Status İhracattaki rekabet gücünü sürdürülebilir şekilde devam edebilmesi  ve geliştirebilmesi için bu yeni düzene adapte olmaya  bu değişime yeterince hazırlıklı olmaya, uyum sağlayarak ihracatını sürdürülebilir bir şekilde artırarak gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Türkiye'de JES yatırımlarının 5 yılda 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor

1 Mart 2024 Cuma

ASO Başkanı Ardıç: 500 bin TL kredi kartı sınırı sanayicileri zorluyor

29 Şubat 2024 Perşembe

Elazığ'da maden ocağında göçük! 4 işçi kurtarıldı

26 Şubat 2024 Pazartesi

ASO ve TÜBİTAK, KOBİ'lerin yeşil dönüşümü için güçlerini birleştiriyor

26 Şubat 2024 Pazartesi

Tosçelik granül fabrikasında patlama

25 Şubat 2024 Pazar
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun