4.934,09 TL BIST 100 BIST 100
18,82 $ USD USD
€20,49 EUR EUR
€1,09 EUR/USD EUR/USD
8,59 TL Faiz Faiz
85,55 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
4,20 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
23,67 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
128,78 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
406,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.164,56 TL Altın(gr) Altın(gr)

İDDMİB sektör temsilcileriyle bir araya geldi

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, katma değerli ihracatı artırmak, yeni pazar hedefleri belirlemek, firmaların finansal sorunlarına çözüm aramak, Ar-Ge konusunda üyelerin gelişimi, yeni teknolojilerden ve son gelişmelerden sektörün haberdar olması adına Bursa'da sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

İDDMİB sektör temsilcileriyle bir araya geldi

Genel ihracata sektörün yüzde 5’lik katkı sağladığını ifade eden İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektörün ihracatının 2022’nin ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 12,3 milyar dolara ulaştığının ve ülke ekonomisine ihracatla katkı vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

DAHA FAZLA KATMA DEĞERLİ İHRACAT

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Yönetim Kurulu Toplantısı’nı bu ay Bursa’da düzenledi. İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu başkanlığında; Yönetim Kurulu üyeleri ve Ticaret Bakanlığı Maden ve Metal Ürünleri Daire Başkanı Ali Rıza Oktay'ın da katılımı ile Bursa'da üye firma ziyaretleri, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ile istişare toplantısı ve bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bursa'da, 100'ün üzerinde katılımcı ile gerçekleşen sektör buluşması toplantısında konuşan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu; birliğin 6 ana sektörle hizmet ettiğini, sektörlerin tamamında sektör kümelenmeleri yaparak sektör paydaşlarıyla beraber, strateji oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bursa ve İstanbul'u tek bir il gibi gördüklerini, birliğin faaliyetlerini, yeni dönemdeki hedefleri kapsamında 2023 sonuna kadar yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirten Tecdelioğlu; "6 tane ayrı sektörde bilgilendirmelerde bulunduk. Onların yeni dönem, 2023 yılı için beklentilerini aldık. Sektör temsilcilerinin; İhracatçılar Birliği'nden, teşvik ve desteklerden, fuarlardan, B2B'lerden, Eximbank'tan bazı talep ve istekleri oldu. Talep ve istekleri not alarak gerekli makamlara bildireceğiz. Daha fazla katma değerli ihracat yapabilmek için Bursa'nın heyecanı çok yüksek ve potansiyeli var. Tüm dünyaya kendini kanıtlayan Bursa, metal sektöründe de gerçekten enleri olan bir şehir. Bu şehrimizin ihracatına, özellikle bizim temsil ettiğimiz sektörlerde daha fazla ihracat yapmak için biz de İhracatçılar Birliği olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz." dedi.

İHRACATA BURSA’DAN YÜZDE 5 KATKI

Sektör olarak yıl sonunda 15 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabileceklerini belirten Tecdelioğlu, bu rakamın yüzde 5'lik kısmını Bursa'da 311 birlik üyesinin gerçekleştirdiğini ve bunun büyük bir başarı olduğunu belirtti. Tecdelioğlu Bursa’nın; otomotivde, metalde, yan sanayide çok önemli bir sanayi şehri olduğunun altını çizdi.

SEKTÖRLERE ONLİNE İHRACAT DESTEĞİ

Bugüne kadar yaklaşık 16 tane sektör toplantısı yaparak 1500'e yakın firmayla buluştuklarını, bu firmaların sorunlarını dinlediklerini kaydeden Tecdelioğlu, yaklaşık 150 günlük çalışmada tam 372 tane firmayı ziyaret ederek, bu firmaların veri ve bilgilerinde güncelleme yaptıklarını söyledi. Bilim Kurulu oluşturarak; sektörleri uluslararası arenada fuarlar, toplantılar, seminerlerle, akademisyenlerle beraber temsil ettiklerini; Türkiye'de okuyan 250 bine yakın yabancı öğrencinin ise her birinin ihracat elçileri olmasıyla ilgili bir program başlattıklarını belirten Tecdelioğlu, "Birlik olarak fiziki faaliyetlerin yanında Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Trade365 projemizle her alt sektörümüz için hazırladığımız web sayfalarını yurtdışındaki alıcılara tanıtıyor, bu sitelerde yer alan Türk firmalarıyla çalışmaları için onları yönlendiriyoruz." dedi. Online akademi ve eğitimlere devam edildiğini ifade eden Tecdelioğlu, sektörün taleplerine göre ihtiyaç duyulan eğitimleri ücretsiz olarak web üzerinden verdiklerini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Acıbadem Sağlık Grubu, Kent Hastanesi'ni satın aldı

1 Şubat 2023 Çarşamba

Hollanda Hindistan için önemli bir ihracat noktası haline geldi

30 Ocak 2023 Pazartesi

Hefestos Capital Romanya'da bulunan (TMK) boru tesisini satın aldı

29 Ocak 2023 Pazar

Birleşik Krallık otomobil üretimi 2022'de düştü

26 Ocak 2023 Perşembe

TMK, Romanya boru fabrikası Artrom Steel Tubes'u sattı

25 Ocak 2023 Çarşamba
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun