9.097,15 TL BIST 100 BIST 100
4,37 CNY CNY CNY
31,30 $ USD USD
€33,84 EUR EUR
0,13 CNY CNY/EUR CNY/EUR
45,26 TL Faiz Faiz
83,55 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
23,12 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
3,85 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
113,89 $ (CME) 62% Fe (CME) 62% Fe
392,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
2.100,60 TL Altın(gr) Altın(gr)

Demir cevheri ve HRC pazarında son dakika değerlendirmesi!

Ege Toros Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Toros'un yazı dizisi Bölüm:2 Ege Toros Group Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Toros demir cevheri pazarını ve HRC pazarını değerlendirdi. Sadece www.insaatnoktasi.com ziyaretçilerine özel yazı dizinin ikinci bölümü haberimizde…

Demir cevheri ve HRC pazarında son dakika değerlendirmesi!

Çoğunluk piyasanın geleceğine yönelik temkinli

Demir Cevheri Pazarı

Demir cevheri fiyatlarında görülen ani artışların ardından pazar güçlü bir aşağı yönlü fiyat baskısı bekledi. Çoğunluk piyasanın geleceğine yönelik temkinli davranmaya başladı. Mayıs ayında iyi hava koşulları Çin'deki inşaat faaliyetleri için olumlu oldu ve bu da, çelik talebi üstünde olumlu bir etki oluşturarak demir cevheri fiyatlarını destekledi. Ancak, çoğu ürüne yönelik ihracat vergisi iadesinin ve pik demir, hurda ve kütük gibi hammaddelere yönelik ithalat vergisinin kaldırılmasının yanında Çin hükümetinin yüksek fiyatlandırma hakkındaki açıklamaları demir cevheri fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. Mayıs ayında demir cevheri fiyatları, çelik fiyatlarını takiben yükselişe geçmiştir. Bu seyrini koruması beklenmektedir.

Türk HRC üreticileri alternatif tedarikçiler ile yaşadıkları rekabetten etkilenlendi

HRC Pazarı

Ocak ayında Türk HRC üreticileri alternatif tedarikçilerle yaşadıkları rekabetten etkilendi. Başlarda Türkiye iç pazarda üreticilerin fiyatları 810-830$/mt fabrika çıkışı aralığında yer aldı. Çin tüccarlar tarafından verilen agresif sıcak sac teklifleri piyasadaki görünümü kötüleştirdi. Ay sonunda ArcelorMittal'in fiyatlarını tekrar yükselttiğinden ihracat piyasalarındaki durum Türk çelik üreticileri için destek sağladı.

Şubat ayında AB'ye verilen fiyatlar yaklaşık 710-720$/mt FOB aralığına gerilerken, yerel piyasadaki bazı satışlar 740-760$/mt fabrika çıkışı aralığından yapıldı. Ay sonunda, Türkiye'de sıcak sac fiyatları arttı ve 800$/mt fabrika çıkışı seviyesini aştı. Fiyatlar Çin'deki olumlu görünümden, BDT çıkışlı ürün arzının sınırlı olmasından ve dönemsel olarak iyileşen talepten destek gördü.

Mart ayında Türkiye'de yassı mamul piyasasının genel görünümü iyiydi. Yerel sıcak sac fiyatları ay sonunda 120-140$/mt'luk bir artış kaydetti. Asyalısıcak sac tedarikçilerinin aktif olmaması ve sadece Hindistan'ın Akdeniz Bölgesi'ne teklif verip satış yapması arz daralmasına neden oldu. AB'ndeki arz eksikliği net ticaret açığına sebep oldu ve yerel fiyatlar 50€/ mt artarken Rusya, Mısır ve Hindistan'dan aktif bir şekilde ithalat yapıldı. Türkiye ise antidamping vergisine rağmen Avrupa'ya satış yaptı.

Türkiye'de yerel sıcak sac fiyatları Nisan ayında 120$/mt arttı. 1.000$/mt fabrika çıkışı seviyesini geçti. Arz sorununun kötüye gitmesi AB'deki ani fiyat artışlarına sebep oldu. Hem haddeciler hem de boru üreticileri iyi bir taleple karşılaştıkları için sıcak sac stoklarını yüksek fiyatlardan yeniledi.Türk üreticiler AB vergilerine rağmen ihracat yapmaya devam etti.AB, Türkiye'ye uygulanan antidamping vergilerinin asgari oranda azaltıldığını açıkladı. Çin'in vergi iadesini kaldırmasının piyasada olumlu olması bekleniyordu, ancak fiyatlar hala Asya'dan alım yapılabilecek kadar yüksekte kaldı.

Asya sıcak rulo fiyatları 21 Mayıs tarihinde 983 $ / mt FOB seviyelerindeydi. Çin hükümetinin fiyatlardaki hızlı artışı engellemeye çalıştığına dair haberlerin ardından Mayıs ayının ikinci haftasında fiyatlar düştü. Ancak talebin hala güçlü olması mevcut yumuşamanın geçici olması ve fiyatların yeniden yükselmeye başlaması bekleniyor. Diğer taraftan Avrupa pazarında sıcak rulo fiyatlarının, ArcelorMittal'den gelen tekliflerindeki en son yükselişin ardından Mayıs ortasında yeni zirveleri test etmeye devam ediyor. Avrupa pazarında arz düşüklüğü, çelik talebinin güçlü seyretmesi ve koruma önlemleri Hindistan’ın ithalat kotasını hızla tüketmesine neden oldu. AB'de yassı mamul arzında gözlenen daralmanın kısa vadede hafiflemesi beklenmediği için önümüzdeki dönemde ülkede yerel fiyatların daha da yükselmesi bekleniyor.

1.Bölüm İçin Tıklayınız.

3.Bölüm İçin Tıklayınız.

 

Düzenleyen: Ayşenur Ustaoğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Bakan Bolat: Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki yatırımların artırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz

4 Mart 2024 Pazartesi

Para transferi engeli aşılamadı Rusya’ya ihracat yokuş aşağı

4 Mart 2024 Pazartesi

Meiji Steel, fiyatlarını 2024 Nisan'da yükseltecek

2 Mart 2024 Cumartesi

Rusya'nın Hindistan'a kok kömürü satışlarında Nisan-Ocak döneminde büyük artış

27 Şubat 2024 Salı

JFE Steel, Nisan ayı için fiyatlarını artırdı

2 Mart 2024 Cumartesi
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun