4.784,74 TL BIST 100 BIST 100
18,83 $ USD USD
€20,70 EUR EUR
€1,10 EUR/USD EUR/USD
7,65 TL Faiz Faiz
83,22 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
4,16 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
24,20 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
125,97 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
416,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.184,74 TL Altın(gr) Altın(gr)

Çin'in 'sıfır kovid' politikasında ekonomik kaygı büyüyor

IMF (Uluslararası Para Fonu) Başkanı |, Çin'in 'sıfır kovid' politikasının dünya ekonomisinde kaygıları artırdığına ve dengeleri değiştirebileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Çin'in 'sıfır kovid' politikasında ekonomik kaygı büyüyor

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Çin'in sıfır Kovid politikasının ekonomisine zarar vermesi ve Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı enflasyonist baskıların bölgeyi pençesine almasıyla Asyalı liderleri yüksek belirsizliğe hazır olmaları konusunda uyardı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de, Başkan Şi Cinping tüm koronavirüs vakalarını ortadan kaldırma politikasından çıkış yolunu bulmaya çabalıyor. Tüm bu hengame içerisinde dünya ekonomisinin lokomotifi durumundaki Çin’in son otuz yılın en yavaş  büyümesiyle karşı kcarşıya kalacağı tahmin ediliyor.

Tüketici rakamları iç açıcı değil

1,4 milyarlık nüfusa sahip dev ülkede tüketici duyarlılığı, emlak sektöründeki ciddi durgunluk, yükselen küresel enflasyonun etkilerini daha da kötüleştiren amansız sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle büyük darbe darbe aldı.

Singapur'da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği zirvesinde konuşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, görünümün son derece belirsiz olduğunu ve küresel mali sıkılaştırma da dahil olmak üzere risklerin devam ettiğini söyledi.

Georgieva, "Bu şokların ne kadar süreceğini ya da başka hangi şokların gelebileceğini bilmiyoruz. Bu nedenle kalkanları yeniden inşa etmemiz ve tüm politika araç setini kullanmaya hazır olmamız gerekiyor" dedi.

Asya ülkelerinde enflasyon görece düşük

 Bu yıl Asya'da enflasyonun ortalama %4 gibi nispeten düşük bir seviyede gerçekleşmesi beklenirken, Georgieva enflasyonist baskıların arttığını söyledi. Son günlerde Asya ülke para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesi de dikkat çekiyor.

IMF Başkanı Georgieva, "Döviz müdahaleleri düzensiz piyasa koşullarına karşı koymak için kullanılabilir. Sığ döviz ve borç piyasalarında sıkıntılar ortaya çıktığında uygun görülebilir" diye ekledi.

 Georgieva, Guangzhou'daki Uluslararası Finans Forumu'nda yaptığı ayrı bir konuşmada, Pekin'in ekonomik etkiyi hafifletmek için "Covid stratejisini" kalibre etme şeklinin "kritik" olacağını söyledi.

 Daha fazla müdahaleler gelebilir

Emlak sektörüne yönelik desteğin ardından merkezi hükümetin daha fazla müdahalelerle Çin'in finansal istikrarını koruyacağı öne sürülüyor. Georgieva ayrıca kırılgan hane halkları için mali destek ve tüketimi artırmak için sosyal güvenlik ağlarının güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

"Dünya bloklara bölünmemeli"

Bununla birlikte Georgieva, Çin ile Batı arasında giderek büyüyen bölünmeye yönelik bir eleştiri olarak "dünyayı birbiriyle ticareti durduran bloklara bölmenin küresel gayri safi yurtiçi hasıladan trilyonlar eksilteceği" uyarısında bulundu.

Georgieva, Çin'in pandemi politikasına ilişkin artan uluslararası endişe korosuna katılırken, ABD'li yetkililer Pekin'in batılı aşılar olmadan hastalığı uzun vadede kontrol edemeyeceğini öngörüyor.

ABD-Çin arasında kovid gerginliği

Daha önce ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in sıfır Kovid politikasını eleştiren yorumlarda bulunması ve Hazine Bakanı Janet Yellen'in Pekin'in pandemi tepkisinin olumsuz küresel ekonomik sonuçlarına dikkat çekmesi üzerine Çin karşılık vermişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian perşembe günü yaptığı açıklamada Blinken'in sözlerinin siyasi amaçlı olduğunu ve yanlış bir anlatı yarattığını söyledi.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Fransa inşaat demiri piyasasında son durum nedir?

2 Şubat 2023 Perşembe

Kar-demir/ İzmir 2 Şubat hurda fiyatları yükseldi

2 Şubat 2023 Perşembe

Gemi söküm hurda fiyatları 2 Şubat itibariyle yükseldi

2 Şubat 2023 Perşembe

2022 yılında Türkiye'nin çelik ihracatı düştü

2 Şubat 2023 Perşembe

AB sıcak rulo fiyatları sabit kaldı

2 Şubat 2023 Perşembe
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun