5.191,83 TL BIST 100 BIST 100
18,82 $ USD USD
€20,48 EUR EUR
€1,09 EUR/USD EUR/USD
9,14 TL Faiz Faiz
86,66 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
4,23 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
23,60 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
126,64 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
403,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.164,69 TL Altın(gr) Altın(gr)

Çelik Halat hisselerinin satışı tamamlandı

Doğan Holding, Çelik Halat’taki hisselerinin tamamının Artaş İnşaat ve Betatrans Lojistik şirketlerine devir işlemlerini tamamladı.

Çelik Halat hisselerinin satışı tamamlandı

Doğan Holding, değer odaklı, öncü ve sürdürülebilir bir yatırım holding perspektifiyle yürüttüğü sadeleşme, dijitalleşme ve odaklanma gibi projelerle portföy yapısını dönüştürmeye devam ediyor. Bu kapsamda şirket, ekim ayında Çelik Halat için verilen teklifi olumlu olarak değerlendirmiş ve Çelik Halat ve Tel San. AŞ firmasının bünyesinde bulunan %69,83 hissesinin; %75’ine karşılık gelen kısmını Artaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ve %25’ine karşılık gelen kısmını ise Betatrans Lojistik İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ firmasına devretmek üzere çalışmalara başlamıştı. 29 Kasım 2022 itibariyle Çelik Halat’ın satış ve pay devir işlemleri tamamlandı.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı, Türkiye’nin lider çelik halat ve tel üreticisi Çelik Halat’ın 1997’den bu yana Doğan Holding’in bir parçası ve Grubun en değerlisi olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Yatırım holdingi perspektifiyle yürüttüğümüz odaklanma, portföy yapımızı dönüştürme kararımızın bir sonucu olarak, Çelik Halat’a gelen bu teklifi olumlu değerlendirdik ve Artaş İnşaat ve Betatrans Lojistik şirketlerine hisselerimizin satışını gerçekleştirdik. 1986 yılından itibaren hisselerinin %30’u Borsa İstanbul’da işlem gören, 2018’den itibaren Türkiye’nin ilk halat Ar-Ge merkezi unvanını taşıyan Çelik Halat, bugün otomotivden beyaz eşyaya, madencilikten ormancılığa, tarımdan inşaata pek çok sektör ve alanda kullanılan katma değerli ürünlerini 50’den fazla ülkeye ihraç eden, uluslararası pazarlarda söz sahibi olan çok güçlü bir şirket konumunda. Bu yıl 60’ıncı yıldönümünü kutladığımız Çelik Halat’ın yeni hissedarları ve yönetimiyle yoluna güçlü biçimde devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Hayırlı olsun.”

50'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor

ARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise Çelik Halat’ın Türkiye ekonomisine katkısının devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

“2022’de 60.’ıncı yılını kutlayan, 1997 yılında Doğan Grubu’na katılan Çelik Halat, Türkiye’nin lider çelik halat ve tel üreticisidir. Sektörünün ilk halat Ar-Ge merkezi olan Çelik Halat, Ar-Ge yatırımıyla ürettiği katma değerli ürünleri 50’den fazla ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Artaş ve Betatrans olarak yaptığımız ve yapacağımız yatırımlar ile, Çelik Halat’ı Türkiye ve dünya pazarında daha da güçlendirmeyi hedeflemekteyiz. Bu hedef doğrultusunda modernizasyon ve yeni ürün gamı için yatırım programını hızlıca devreye alıyoruz. Çalışanları ile bir bütün olan Çelik Halat'ın bu yeni yolculuğunun Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Birleşik Krallık otomobil üretimi 2022'de düştü

26 Ocak 2023 Perşembe

TMK, Romanya boru fabrikası Artrom Steel Tubes'u sattı

25 Ocak 2023 Çarşamba

QUA GRANİTE’TEN 1 milyar TL’lik rekor satış

25 Ocak 2023 Çarşamba

2023 çimento sektörü için zor bir yıl olacak

24 Ocak 2023 Salı

Çin'in Rusya'dan kömür ithalatı Aralık'ta düştü

20 Ocak 2023 Cuma
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun