7.913,76 TL BIST 100 BIST 100
3,90 CNY CNY CNY
28,97 $ USD USD
€31,19 EUR EUR
0,12 CNY CNY/EUR CNY/EUR
38,44 TL Faiz Faiz
75,84 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
23,00 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
3,83 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
136,32 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
387,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.866,25 TL Altın(gr) Altın(gr)

Borçelik, Türkiye'de ResponsibleSteel sertifikası alan ilk çelik üreticisi oldu

Borusan Holding ve ArcelorMittal ortaklığıyla faaliyet gösteren Borçelik, Gemlik'teki ana üretim tesisi için ResponsibleSteel’den sertifika aldığını açıkladı.

Borçelik, Türkiye'de ResponsibleSteel sertifikası alan ilk çelik üreticisi oldu

ResponsibleSteel, çelik üretiminde çevresel ve sosyal sorumluluğu teşvik eden küresel bir standart ve sertifikasyon programıdır. Borçelik, Gemlik tesisini bu sertifikayı alan ilk Türk çelik üreticisi olarak konumlandırdı.

Türkiye'nin en büyük ve en yüksek kalitede galvanizli çelik üreticisi olan Borçelik, Gemlik'teki üretim tesisinin ResponsibleSteel tarafından sağlanan prestijli sertifikayı almaya hak kazandı. ResponsibleSteel, çelik endüstrisi için çevresel etkileri azaltma ve doğal kaynakların daha sürdürülebilir kullanımını teşvik eden, uluslararası tanınmış bir standart ve sertifikasyon programıdır. Borçelik, Gemlik üretim tesisi ile Türkiye'de bu sertifikayı alan ilk çelik üreticisi oldu.

"Borçelik en yüksek sürdürülebilirlik standartlarına uymakta kararlıdır"

Borçelik’in sektörde ilk olma özelliği taşıyan başarısı hakkında konuşan ResponsibleSteel CEO'su Annie Heaton: “Türkiye'de faaliyet gösteren bir üretim tesisinin ilk kez ResponsibleSteel™ sertifikası almaya hak kazanması, Borçelik'in Türk çelik endüstrisinde lider olma çabasını ve daha da önemlisi şirketin sürdürülebilirlik yolunda en katı kriterleri uygulamayı taahhüt ettiğini gösteriyor. Çevresel boyutta net sıfır emisyon hedefine 2050 yılına kadar ulaşmayı taahhüt eden şirketin üretim tesisinde halihazırda bu yolculuğu destekleyecek birçok enerji verimliliği projesi uygulanıyor. Bu kapsamda şirket rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinin kurulumu ile yenilenebilir enerjiden yararlanmayı da planlıyor. Tesis, verimli su kullanımını izlemek ve gelecekte beklenen su kıtlığını önlemek adına kendi su yönetim programını uyguluyor. Çevresel etkilerini en aza indirgeyecek çalışmalarla beklentilerin üzerine çıkıyor. İnsana verilen değer açısından ise tesis; çalışanların haklarını, güvenliğini ve iş yerinde eşitliği sağlama konusunda büyük bir kararlılık sergiliyor.”

Borçelik, 2020 yılında ResponsibleSteel™ üyesi olarak dünyanın en büyük çelik üretim şirketleri arasına katıldı. Şirket, ResponsibleSteel™ standardına uyumlanma sürecinin ardından, ResponsibleSteel™ sertifikasına layık görülmeden önce önde gelen bağımsız denetim şirketi UK CARES tarafından denetlendi.

Dünyanın önde gelen çelik üreticileri arasında

Borçelik olarak iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında kapsamlı bir şekilde yürüttükleri sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda önemli ve yenilikçi çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır ise, “Sektörümüzün lider ve öncü kurumlarından biri olarak faaliyetlerimizi sürdürülebilirliğe ve sorumlu iş uygulamalarına bağlı bir şekilde yürütüyoruz. Tüm iş uygulamalarımızda hayata geçirdiğimiz bu yaklaşımın ResponsibleSteel™ sertifikasıyla doğrulanmış olmasından büyük gurur duyuyoruz. Aldığımız bu sertifika ile ülkemizde bir ilke daha imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz. Sorumlu bir endüstri lideri olarak, çelik sektöründe değişime ilham vermeyi, her alanda daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

“14 gün süren, çok detaylı ve zorlayıcı bir denetim sürecini başarıyla tamamladık”

ResponsibleSteel™ sertifikası ile Borçelik'in çevresel ve sosyal sorumluluklarını ön planda tuttuğunu ve sürdürülebilirlik alanında liderlik rolünü kanıtladığını belirten Borçelik Sürdürülebilirlik Lideri Serkan Ürkmez ise “Borçelik olarak Sürdürülebilirlik Komitemiz ile birlikte ResponsibleSteel™ standartlarına uyum sağlamak için çok yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Standardın çevresel ve sosyal olarak dönüşüm beklentileri oldukça yüksek. Bu hazırlık dönemi sonunda önde gelen bağımsız denetim şirketi UK CARES tarafından gerçekleştirilen, 14 gün süren, çok detaylı ve zorlayıcı bir denetim sürecini başarıyla tamamladık. Süreç sonunda ülkemizin ilk ResponsibleSteel™ sertifikalı kuruluşu olmanın mutluluğunu elde ettik. Faaliyetlerimizle sektörümüze örnek olmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“İnsanlar ve gezegen için daha akıllı çelikler”

Çelik ve madencilik sektöründe dünya lideri olan ArcelorMittal’in sürdürülebilirlik ilkesi ise “insanlar ve gezegen için daha akıllı çelikler” olarak ifade ediliyor. Şirket amacının merkezinde bu ilke yer alıyor. ArcelorMittal, daha az enerji sarf eden, önemli ölçüde daha az karbon yayan ve maliyetleri düşüren yenilikçi süreçler kullanarak, daha temiz, daha güçlü ve tekrar kullanılabilen çelik ürünler üretmeyi, bu yüzyıl için öngörülen toplumsal dönüşümü destekleyecek elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji altyapısı için gereken çelik ürünleri üretmeyi amaçlıyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Japon metal işçileri, ücretlerde rekor artış talep ediyor

8 Aralık 2023 Cuma

Hindistan, 2030 hedefine yaklaşıyor

8 Aralık 2023 Cuma

İSO İhracat İklim Endeksi'nde bozulmanın devam ettiğini açıkladı

8 Aralık 2023 Cuma

Sanayi üretim endeksi daraldı

6 Aralık 2023 Çarşamba

Vietnam Hoa Phat fiyatları artırarak piyasada öncülük etti

5 Aralık 2023 Salı
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun