5.366,49 TL BIST 100 BIST 100
18,82 $ USD USD
€20,48 EUR EUR
€1,09 EUR/USD EUR/USD
9,17 TL Faiz Faiz
87,94 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
4,25 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
23,80 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
126,54 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
403,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.163,92 TL Altın(gr) Altın(gr)

7 başlıkta geçen hafta neler oldu?

Ülke genelinde haftabaşında açıklanacak enflasyonun öncü göstergeleri olan İTO Mart ayı ve Bloomberg HT Araştırma biriminin hazırladığı enflasyon anketi verileri piyasalarda ilgiyle karşılandı. Üst üste açıklanan zamlar, asgari ücrete ilişkin yeni açıklamalar ve KDV indirimi de yurtiçindeki ana gündemler oldu. Yurtdışında Rusya ve Ukrayna krizi ile gündeme gelen ödemelerin ruble ile yapılacağı kararının etkileri, küresel piyasalarda ABD'nin petrol rezervlerinden piyasaya arzı ön plana çıktı.

7 başlıkta geçen hafta neler oldu?

1- Doğalgaz ve şekere zam geldi

Doğalgazda, Nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesine yüzde 35, sanayi abonelerinin tarifesine yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 44,30 zam yapıldı. Gıdada zam gelen ürenler kervanına geçen hafta şeker katıldı.Türkşeker, şeker fiyatlarını yüzde31 artırdı. Bir kilo şekerin fiyatı 5 lira 96 kuruştan, 7 lira 80 kuruşa çıktı.

2 - İstanbul'da enflasyon 20 yılın zirvesini yeniledi, piyasa Mart'ta yüzde 61 enflasyon bekliyor

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı Ücretliler Geçinme İndeksi’nin Mart ayı sonuçlarına göre İstanbul’da perakende fiyatlar Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63,25 artış kaydetti.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin düzenlediği enflasyon anketinde 23 kurumun medyan beklentisi Mart ayında tüketici fiyat endeksinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 61,4 artması yönünde oluştu.

 

3- KDV indirimi başladı

Nisan başında yürürlüğe giren KDV indirimi kararı ile temel ihtiyaç maddelerinden olan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indi.Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için KDV oranı yüzde 8, 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda, bu sınırı aşan kısım için yüzde 18 olarak belirlendi.

4- Suudilerde rekor zam hazırlığı

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Saudi Aramco'nun Çin'de yaşanan pandemi önlemlerine rağmen ham petrol fiyatlarını 5 dolar civarında artırarak rekor seviyelere taşıyacağı belirtildi.

5- Asgari ücret açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki hafta büyük yankı bulan, "milletimizi mağdur etmeyiz" açıklamasını bu hafta yenisi izledi. Erdoğan, "Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten" dedi.

6-ABD'de resesyon sinyali

İki yıl vadeli ABD Hazine tahvil getirisi kısa bir süreliğine de olsa 10 yıllık tahvil getirisini geride bıraktı. Ekonomide yavaşlama sinyali olarak değerlendirilen bu durum 2019’dan bu yana ilk kez gerçekleşti. ABD getiri eğrisi Fed faiz artışlarının ekonomide sert inişe yol açacağına işaret ediyor.

7- Euro Bölgesi enflasyonunda rekor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel tedarik zincirinde yeni sıkıntılara yol açmasıyla Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi. Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart’ta tüm zamanların zirvesine yükseldi. Mart'ta yıllık bazda 5,9'dan 7,5'e yükseldi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

2022 yılı Sanayi Kapasite Raporu istatistikleri açıklandı

27 Ocak 2023 Cuma

Sanayi gazına indirim yapıldı

27 Ocak 2023 Cuma

TCMB'den yurt dışı kaynaklı döviz için yeni karar

26 Ocak 2023 Perşembe

2023 Yılı Yatırım Programı belli oldu! Haberleşme ve madencilik başı çekiyor

15 Ocak 2023 Pazar

EPDK: 40 şirket 11 milyar lira geri ödeyecek

15 Ocak 2023 Pazar
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun